Porady

Co oznacza przyczepność opon zimowych?

Przyczepność opon to tarcie pomiędzy gumą opony a podłożem. Brak przyczepności oznacza, że koła kręcą się w miejscu, co uniemożliwia jazdę samochodem. Przyczepność zależy od szeregu czynników, które są związane z budową opony ( rzeźba bieżnika, skład mieszanki gumowej), nawierzchnią ( struktura, rodzaju asfaltu, temperatura) oraz warunkami pogodowymi ( deszcz, śnieg, lód).

Na przyczepność opon zimowych mają również wpływ czynniki, na które należy zwracać uwagę przez cały okres użytkowania opon takie jak: głębokość bieżnika, odpowiedni poziom ciśnienia w oponach oraz ogólnych stan techniczny opon.

Dlaczego warto wyważyć koła przy wymianie opon?

Po wymianie opon mechanik powinien wyważyć opony. Usługa ta jest wliczona w koszt wymiany opon. Jest to istotny aspekt, ponieważ przy wyższych prędkościach nieodpowiednio wyważone opony powodują przenoszenie się drgań z kół na kierownicę, jak również na całe nadwozie. Drgania te z czasem mogą prowadzić do uszkodzeń przekładni kierowniczej.

Zaleca się wymianę opon u mechanika, aby uniknąć sytuacji, gdzie samochód ma źle ustawioną geometrię zawieszenia lub luzy w układzie kierowniczym.

Jak ciśnienie wpływa na użytkowanie aut?

Prawidłowe ciśnienie w ogumieniu ma wpływ na istotne elementy w użytkowaniu każdego samochodu takie jak dłuższa żywotność opon, zużycie paliwa, bezpieczeństwo jazdy.

Jeśli ciśnienie będzie prawidłowe, to masz zapewnione: możliwie najcichszą jazdę, jak najlepszą przyczepność opon, maksymalną ich żywotność i zoptymalizowane opory toczenia (równomierne zużycie opon), a całość oznacza dla Ciebie: bezpieczeństwo podczas jazdy i mniej wydatków na nowe ogumienie, jak i na paliwo

.ciśnienie w oponach

Jak powinny być przechowywane opony?

Jeżeli chcemy przechować swoje letnie, zdatne do ponownego użytku opony, możemy zostawić je w serwisie. Przechowanie kompletu opon do następnego sezonu kosztuje...

Dlaczego warto skorzystać z tej usługi? Opony powinny być przechowywane w ciemnym, suchym i ogrzewanym pomieszczeniu. Nie powinno docierać do nich słońce, nie powinny być narażone na wilgoć i częste zmiany temperatury. Należy je położyć z dala od kaloryferów oraz wszelkich środków chemicznych. Oddając je na przechowanie w serwisie, który ma specjalnie przygotowany do tego magazyn, zyskamy pewność, że opony będą zdatne do użytku przez kolejny sezon.

Zasada 7 °C

Gdy temperatura powietrza w ciągu dnia spada do 7 stopni (granica nieco umowna) należy zakładać opony zimowe. Mieszanka gumowa opon letnich charakteryzuje się innym składem niż opon zimowych. Im zimniej, tym opona letnia, traci swoje właściwości, łatwiej staje się twardsza, a droga hamowania samochodu znacznie się wydłuża.
Opony zimowe są bardziej elastyczne w niskich temperaturach, a odpowiednia rzeźba, głębokość bieżnika oraz liczba nacięć lamelkowych zwiększa bezpieczeństwo zimą.